شیلنگ فشارقوی نخ ریسمان یکی از محصولات باکیفیت و درجه یک است که توان مقاومت در مقابل فشارهای شدید را دارد. از این شیلنگ عمدتاً در کارواش‌ها و یا در مسیرهای طولانی که احتمال نشتی وجود دارد استفاده می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم دوام بسیار عالی دارد و در دسته‌بندی‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود. دلیل این که نام نخ ریسمان روی آن گذاشته شده است، استفاده از نخ به‌عنوان مقاوم کننده خواهد بود. براین‌اساس در ادامه در مورد نکات مهم در بحث خرید این شیلنگ بیشتر صحبت خواهیم کرد و همین‌طور در مورد ویژگی‌های فنی که در این محصولات مهم است نیز توضیحاتی را به‌عنوان راهنمای خرید به شما شرح خواهیم داد. از این شیلنگ‌ها البته در ماشین لباسشویی‌های بزرگ و صنعتی نیز استفاده می‌شود.

انواع شیلنگ‌های تحت‌فشار یا فشارقوی

به معنای واقعی کلمه صدها شیلنگ فشارقوی تحت برندهای مختلف وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. آنها در مواد، قطر، اتصالات و طول متفاوت هستند. به همین ترتیب، می‌توانید آنها را در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کنید.

مواد

تصمیم‌گیری در مورد نوع ماده شیلنگ فشارقوی، دوام، انعطاف‌پذیری آن و اینکه آیا آثار غیر جذاب روی عرشه یا راهروی شما بر جای می‌گذارد، تعیین می‌کند. این شیلنگ‌ها معمولاً از مواد زیر ساخته می‌شوند:

شلنگ پلاستیکی پی‌وی‌سی. این رایج‌ترین است. اگرچه شلنگ پلاستیکی سخت است، اما به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر نیست.

شلنگ لاستیکی. در مقایسه با شلنگ پلاستیکی انعطاف‌پذیرتر اما سنگین‌تر است. به همین ترتیب، آن‌قدر پیچ‌وتاب نمی‌خورد. بااین‌وجود، یک شلنگ لاستیکی هنگام لغزش روی بتن، رگه‌ها یا علائم سیاهی روی سطوحی که روی آن کار می‌کنید، باقی می‌گذارد.

شیلنگ پلی‌اورتان. این جدیدترین نوع مواد شلنگ فشارقوی است. بافته شده از جنس استیل با پوشش پلاستیکی شفاف و قابل خم شدن روی آن است. حرفه‌ای‌ها و صاحبان خانه به طور یکسان آن را دوست دارند؛ زیرا انعطاف‌پذیری لاستیک را منهای رنگ‌آمیزی ارائه می‌دهد.

طول

هر نرخ فشار دارای شیلنگ مخصوص به خود در بازار با مشخصه‌های استاندارد است. معمولاً آنها با شیلنگ‌های 20 تا 25 فوتی عرضه می‌شوند، درحالی‌که تعداد کمی با لوله‌های 50 فوتی یا حتی 100 فوتی عرضه می‌شوند. اما اگر نیاز دارید که طولانی‌تر باشد، می‌توانید آن را جایگزین یا تمدید کنید.

انتخاب‌های شما به شرح زیر است:

  • 20 فوت
  • 25 فوت
  • 30 فوت
  • 50 فوت
  • 100 فوت
  • 150 فوت
  • 200 فوت

قطر

از نظر قطر، گزینه‌های زیر را دارید:

  • 1/4 اینچ
  • 5/16 اینچ
  • 3/8 اینچ

هدف

یک شلنگ فشارقوی درجه یک مسکونی برای مراقبت از شستشوی متوسط ​​شما به‌خوبی کار می‌کند. در همین حال، یک نوع تجاری برای مشاغل و پیمانکاران کوچک عالی است.

اتصالات

شیلنگ ماشین لباسشویی شما دارای دو اتصال است. یک اتصال به ورودی آب و شیلنگ متصل می‌شود، درحالی‌که قسمت دیگر شلنگ را به نازل یا تفنگی که آب پرفشار توزیع می‌کند وصل می‌کند.

علاوه بر این، می‌توانید شیلنگ را بچرخانید یا ببندید، و اتصالات آن ممکن است از نخ‌های پلی‌استر یا همان دنییره باشد. به همین ترتیب، مقاومت بیشتری در مقابل خوردگی و همین‌طور له‌شدگی خواهد داشت. در شیلنگ‌ها از رزوه‌هایی نیز استفاده خواهد شد. این رزوه‌ها نیز ممکن است با M22 که رایج‌ترین اندازه نخ است متفاوت باشند. یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که پسوندها و جایگزین‌های شیلنگ‌هایی با اتصالات مردانه راحت‌تر پیدا می‌شوند.

انتخاب طول شلنگ‌های فشارقوی در بازار ایران

مطمئن شوید که می‌دانید نیازهای طولانی‌مدت و فوری شما برای تمیزکردن چیست. چون قرار است شیلنگ شما همیشه روی زمینه کشیده شود یا فشار شدیدی از آب را تحمل کند. در نتیجه به جهت بررسی دقیق این موضوع، حتماً به اصالت محصول توجه کنید. درک آنها می‌تواند به محدودکردن انتخاب طول شما کمک کند. اگر خانه کوچکی دارید یا بیشتر از ماشین لباسشویی خود برای شستن وسیله نقلیه کوچک خود استفاده می‌کنید، ممکن است یک شلنگ 20 تا 50 فوتی برای شما کار کند. اگر وسیله نقلیه و خانه بزرگ‌تری دارید، شلنگ بلندتری انتخاب کنید.

تصمیم بگیرید که آیا به شلنگ اکستنشن نیاز دارید یا خیر

همان‌طور که اشاره کردیم گاهی لازم است که بر روی بدنه این شیلنگ‌ها از اکستنشن یا متصل‌کننده استفاده کنید. بخصوص در مورد شیلنگ‌های فشارقوی که خیلی در طول‌های بلند تولید نمی‌شوند این موضوع بسیار مهم است.

طول ماشین لباسشویی شما نیز به قدرت تمیزکردن ماشین شما بستگی دارد. خرید شیلنگ 200 فوتی اگر یک واشر فشار کم دارید، منطقی نخواهد بود. این به شما نتیجه‌ای نمی‌دهد که دنبال آن هستید، زیرا آب جاری نیروی موردنیاز برای شلنگ را به این مدت طولانی نخواهد داشت. با بررسی مشخصات آن در دفترچه راهنما، مطمئن شوید که طول شلنگ با دستگاه شما سازگار است.

اندازه و قطر شلنگ را اندازه‌گیری کنید

قطر شلنگ شما حیاتی است. هنگام استفاده از واشر برقی یا گازی برای مقاصد مسکونی، شیلنگ شستشوی برقی 1/4 را انتخاب کنید. برای ماشین‌هایی که حدود 2700 PSI تولید می‌کنند ایدئال است.

اگر واشر دارید که می‌تواند 3400 PSI یا بیشتر تولید کند، به سراغ 5/16 اینچ بروید.

انتخاب کانکتورها

قبل از خرید شیلنگ، نازل ماشین لباسشویی و شیر آب خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که شلنگی که انتخاب می‌کنید دارای اتصال پیچشی یا محکمی باشد که هم با نازل و هم با شیر آب مطابقت دارد.

تصمیم‌گیری در مورد نوع مواد

یک شلنگ با مواد انعطاف‌پذیر انتخاب کنید. پلاستیک PVC ممکن است مقرون‌به‌صرفه باشد، اما تمایل دارد به‌راحتی شکسته شود و خیلی انعطاف‌پذیر نیست. همچنین ممکن است مانور روی این محصول و جمع‌کردن آن برای شما چالش‌برانگیز باشد. یک شلینگ لاستیکی انعطاف‌پذیر است، اما ممکن است در برخی موارد این منعطف بودن برای شما مشکل ایجاد کند. از طرف دیگر، شیلنگ پلی‌اورتان انعطاف‌پذیر است و استفاده از آن را آسان می‌کند؛ اما در مقابل یک مشکل دارد، آثار زشتی را روی سطوح به جا می‌گذارد.

نتیجه‌گیری

فروشگاه‌ها معمولاً محصولات خود را بر اساس قیمت دسته‌بندی می‌کنند. محصولات ارزان به درد استفاده در حوزه‌های انتقال فشارقوی نمی‌خورند. اما شیلنگ شفاف فشارقوی نخ ریسمان همان چیزی است که انتظارش را خواهید داشت. در حوزه‌های مختلف کاربرد می‌تواند نیاز شما را برآورده کند و توان بالایی در تحمل فشار شدید دارد.

اگر در بازار ایران مایل به خرید شلینگ‌های فشارقوی هستید، حتماً به سراغ مراکز معتبر و مجموعه‌های باسابقه بروید. همین‌طور در بحث خرید اینترنتی به اصالت فروشگاه دقت کنید. برخی از فروشگاه‌ها صرفاً به‌عنوان واسط فعالیت می‌کنند و باتوجه‌به عدم آگاهی  ممکن است درگیر بازار کلاهبرداران شوید.

منبع: مجموعه تولیدی شیلنگ فیلنشان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *